skip to Main Content

[#1] WordPress Development for Beginners kurs od WPMUDEV i krótkie podsumowanie

Rozwój: GitHub, szablon WordPress

Jeszcze przed końcem poprzedniego roku zacząłem genialny kurs WordPress Development for Beginners na wpmudev.org. Z okazji CyberMonday można było uzyskać dostęp do strefy premium na 3 miesiące. I jestem bardzo zadowolony. Sam kurs jest składa się z 6 modułów (pomijając wstęp i wliczając zadanie końcowe), jest prowadzony przez Daniela Pataki o bardzo przystępnym i ciekawym sposobie realizacji. Główna część, można by powiedzieć, to tekst (tutorial) oraz uzupełniające go wideo.. ale tak nie do końca. Nie jest to transkrypt tego co słychać na filmiku, ale jakby autor siadł i nagrał oddzielnie wideo, a oddzielnie napisał tekst do modułu przez co oba materiały wzajemnie się uzupełniają i poruszają różne obszary. Po każdym module jest test wielokrotnego wyboru (który trzeba zaliczyć na min. 80%) oraz dyskusja do danej części kursu. Całość można przeklikać zatrzymując się na quizach, jeżeli taką drogę by ktoś obrał. Po zakończeniu kursu otrzymujemy certyfikat (ot taka nagroda dla nas, raczej nie jest nic wart podczas rozmowy rekrutacyjnej :P), lecz wpierw trzeba zaliczyć ostatni moduł, którym jest “Final Challenge”, ostatnie wyzwanie – czyli stworzenie własnego motywu do WordPressa spełniającego konkretne wymagania.

Jak napisałem, zadanie można przeklikać i dostać certyfikat – lecz ja uznałem, że to doskonały moment, żeby oswoić się ponownie z GitHubem, utrwalić sobie wiedzę zdobytą w kursie i zrobić z tego wpis na blogu :).

Założenia:

  • rozpoznaję edytor Atom – Daniel podczas kursu intensywnie z niego korzysta, wydał mi się interesującym narzędziem, a od jakiegoś czasu rozważałem alternatywy dla Notepad++;
  • całą pracę wersjonuję na GitHub – dla nauki i rozbudowy portfolio;
  • podczas realizacji projektu wspieram się tutorialem “pisanym” – jak wspomniałem obie wersje się różnią zawartością;

Jak postanowiłem, tak też zrobiłem.

Swoją drogą po zalogowaniu do GitHuba zobaczyłem komunikat


Nie wiem czy to coś względnie nowego, ale nie pamiętam żeby GitHub posiadał tak bogatą “biblioteczkę” gotowych poradników – dla początkujących jak znalazł.

Wracając do własnego motywu, na pierwszych stronach kursu konfigurujemy środowisko deweloperskie instalując XAMPP oraz sam silnik WordPress. Wszystko przebiega bezproblemowo. Ja do swoich celów włączyłem jeszcze dodatkowo multisite – dla wygody, bo dla każdego projektu mogę sobie utworzyć oddzielną stronę.

Podczas samej realizacji parę razy musiałem skorzystać z oficjalnego WordPress Developer Reference, ponieważ nie wszystkie funkcjonalności są gotowcem do skopiowania, trzeba pogłówkować :P. Z efektu pracy jestem zadowolony.

Teraz mogę z czystym sumieniem chwalić się posiadanym certyfikatem. Co dociekliwsi zauważą, że data uzyskania nie jest spójna z datami commitów na GutHubie, więc od razu się wytłumaczę – jak napisałem wcześniej, nikt fizycznie nie sprawdza czy faktycznie ukończyło się kurs – więc gdy podczas pisania tego posta wszedłem na portal, ten od razu kurs mi zaliczył i przesłał na maila informację. Cóż, miałem dobre intencje ;).

Ostatnie 2 tygodnie na blogu:

  • dodałem feed z Twittera po prawej stronie, żeby strona nie była statycznym klockiem; na Twitterze udzielam się prawie codziennie, a siłą rzeczy na blogu nie mogą pojawiać się treści z taką samą lub nawet przybliżoną częstotliwością – element ten zatem pełni wieloraką rolę: informuje czytelnika o innym medium przekazu informacji oraz pokazuje, że mimo braku nowych artykułów na blogu działam aktywnie w innych miejscach;
  • w związku z powyższym usunąłem swoje zdjęcie profilowe, bo po prostu było go za dużo;
  • motyw, którego używam (Total Theme, również zdobyty podczas CyberMonday) nie posiada polskiego tłumaczenia, a wtyczka do translacji (Polylang) nie tłumaczy całości; skontaktowałem się zatem z supportem i po instalacji Loco Translate dotłumaczyłem ręcznie kilka brakujących tekstów;
  • jako, że w tym roku będę bardziej aktywny niż rok temu na GitHubie, dodałem link do profilu w linkach społecznościowych w sekcji “O mnie”

Nie przegap:

Gdy jeszcze nie słuchałeś podcastu Małej Wielkiej Firmy z Adamem Grzesikiem o finansach w firmie, polecam odsłuchać w drodze do pracy, szkoły, czy gdzie tam się udajesz 😀

Dodatkowo Maciej Aniserowicz udostępnił jedno z nagrań prywatnej grupy devstyle army – dwugodzinna dyskusja do odsłuchania

Gdy jeszcze frazy Meltdown i Spectre nic Ci nie mówią, najwyższa pora poczytać o najważniejszej wiadomości minionej dekady w bezpieczeństwie IT, które postawiło na nogi cały świat.

Co do świata kryptowalut, 8. stycznia mieliśmy korektę, prawdopodobnie za sprawą (kolejnej) informacji o zamknięciu giełd na Południowej Korei (wątek na Reddit).

Ethereum umacnia swoją pozycję nie zrażone spadkiem Bitcoina, wyprzedzając niedawno wspinający się na szczyty Ripple’a.

A tych, którzy chcą sprawdzić czy handel kryptowalutami jest dla nich i chcą zacząć swoją przygodę na polskiej giełdzie, która od 2014 istnieje na rynku, a od 3 lat wspiera WOŚP – zachęcam do korzystania z BitBay. Poniżej znajdziesz link do giełdy – jest to link afiliacyjny. Gdy zarejestrujesz się za jego pomocą będę dostawać 20% od prowizji, którą pobiera BitBay za wykonane transakcje. Ty nic na tym nie tracisz, a dla mnie jest to drobna pomoc na utrzymanie bloga. Jeżeli nie chcesz tego robić, tutaj znajduje się zwykły link do rejestracji. Już niedługo na blogu pojawi się poradnik, w którym opiszę funkcjonalności platformy oraz pokażę jak wykonywać tam podstawowe operacje.

Zarejestruj się na BitBay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top