skip to Main Content

[#2] Podsumowanie roku 2017 SI, Pluralsight IQ, BTC Futures, pierwsze kroki Lightning Network

Dzisiaj: całkiem mięsny, godzinny film od Pawła Biedrzyckiego ze Strefy Inwestorów, w którym dokonuje analizy roku 2017 pod względem trafności podejmowanych decyzji oraz fajną inspirację w postaci analizy fundamentalno-technicznej CD Project RED.

Myślę, że dwa tygodnie to bezpieczny okres pozwalający na odfiltrowanie mniej istotnych rzeczy, które się wydarzyły, zostały przeze mnie zauważone lub odkryte. Nie każdy śledzi Twittera i otrzymuje powiadomienia na Facebooku, a wydaje mi się że warto pozostawać na bieżąco z rynkami krypto (szczególnie w takim okresie jak teraz mamy) i GPW ze względu na początek roku.

Paweł Biedrzycki o podsumowaniu roku 2017 (Strefa Inwestorów)

Paweł opowiada o tym jakie były wyniki portfela Strefy Inwestorów w minionym roku, jakie były trafione i nietrafione inwestycje. Zdradza myślenie stojące za kilkoma decyzjami. Uważam, że właśnie takich materiałów należy szukać, jeżeli chce się zacząć swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie. Tam gdzie przedstawia się faktycznie zajmowane pozycje oraz przyjętą strategię. A najlepiej jak jest to pozycja stratna, ponieważ

  • analiza stratnej pozycji pokazuje, że straty są częścią całego procesu tak samo jak zyski; pamiętaj że jako inwestor musisz rozważać ryzyko, musisz mieć plan jeszcze przed zajęciem pozycji – co zrobisz jak kurs spadnie jutro o 3%? A co jak wzrośnie o 3%? Co gdy zaraz po kupnie kurs wejdzie w konsolidację i będzie tak trwał przez miesiąc – sprzedasz akcje uwalniając kapitał, czy będziesz dalej trzymał bo wiesz, że za niedługo są targi i studio może zaprezentować zapowiedź nowej gry? Jeszcze przed zajęciem pozycji bądź pewny, że masz swoją strategię i trzymaj się planu – ale bądź przygotowany na konieczność podjęcia szybkiej decyzji w razie nieprzewidzianych wiadomości (np. śmierć członka zarządu, katastrofa naturalna w terenach zagrożonych),
  • nic tak nie buduje zaufania do reszty materiału, gdy ktoś jest w stanie ujawnić co mu nie wyszło; łatwiej mówić o wygranych niż porażkach.

A trzeba przyznać, że wynik roku 2017 jest całkiem imponujący

Jest więc czego się uczyć. Link do materiału znajdziesz tutaj.

Pluralsight IQ

Na bardzo fajną rzecz zwrócił moją uwagę Jakub Gutkowski, mianowicie na Pluralsight IQ. Sam projekt ogłoszony jeszcze 21 września 2017 roku pozwala na uzyskanie oceny swojej umiejętności w jednym z badanych obszarów:

  • Development (Angular, C#, Android, Java, HTML5, etc.)
  • IT Ops (Docker, Azure, PowerShell, etc.)
  • Creative (Adobe, AutoCAD, Photoshop, etc.)

Jak można wyczytać na oficjalnym FAQ ocena jest wyliczana na podstawie algorytmu Iris, a sam wynik prezentowany w formie liczbowej – od 0 do 300, który jest bazowany na percentylu (czy jest w ogóle takie słowo polskie?), a ten z kolei mówi o tym, w którym procencie badanych jesteś pod względem wiedzy, którą pokazałeś w teście. Na przykład jeżeli Twoje odpowiedzi są lepsze od 98% badanych, znajdujesz się w 98 percentylu.

Warto też zaznaczyć, że sam Pluralsight jest udostępniany na zasadach subskrypcji ($299 rocznie lub $29 miesięcznie), lecz nawet jeżeli go nie posiadasz (i już skorzystałeś ze wszystkich okresów próbnych, tak jak ja) to możesz podejść 3 razy do testu Pluralsight IQ w ramach trwającego konkursu (niestety nagrody tylko dla rezydentów USA) do końca 19 lutego.

Dla sprawdzenia platformy podjąłem się testu dla C#. Pytania są ciekawe, na pewno nie pokroju “Która fraza nie jest słowem kluczowym C#?” oraz ograniczone limitem czasowym (różnym per pytanie), a poprawną odpowiedź od razu dostajemy po wybraniu swojego typu.

Analiza spółki CD Project (25/01/2018)

Dla poznania jak można analizować spółkę pod względem technicznym i fundamentalnym – super przykład. Nie jest zbyt zaawansowanie, poruszonych jest parę pojęć, z którymi początkujący na pewno spotka się po raz pierwszy, lecz nie przeszkadza to w zrozumieniu przekazu, a zawsze można sobie sprawdzić np. co oznacza WZA (Walne Zebranie Akcjonariuszy).

Sama spółka przeżyła ostatnio ogromne ożywienie w związku z niepozornym Tweetem po ponad 4 latach bezaktywności konta.

Warte uwagi

Coding Game

Pomysł prosty i przyjemny w wykonaniu – w jednym okienku masz wizualizację przypadków testowych w formie gry, w drugim kod, w trzecim przypadki testowe. Twoim celem jest rozbudowanie kodu tak, żeby przejść jak najwięcej “poziomów”.

Gdy ostatni raz interesowałem się tą stroną była jeszcze raczkująca. Teraz widzę, że jest kilkanaście gier, całkiem rozbudowane zaplecze social, osiągnięcia, poziomy i punkty doświadczenia. Na pewno warto zajrzeć, nie staniesz się tutaj Senior Developerem – ale początkującym czy starym wygom dla rozrywki jak najbardziej do polecenia 🙂

Hacksplaining

Bardzo przystępne miejsce do nauki o różnego typu zagrożeniach czekających na Twoją stronę. 25 interaktywnych przykładów z animacjami, przykładowym kodem oraz propozycją rozwiązania, wraz z krótkim objaśnieniem słownym.

Warto zaznaczyć: od czasu do czasu próbują zachęcić Cię do używania Netsparkera – to ujmuje trochę Hacksplaining, lecz jego wartość merytoryczna to kompensuje.

Text Favicon Generator

Genialny generator np. ikonek na bloga. Wybierasz typ czcionki, rozmiar i wielkość dobierasz kształt i kolory oraz wpisujesz tekst – voila! Pobierasz gotowe PNG na dysk. W ten sposób powstał favicon na tym blogu :).

Rynek kryptowalut

Filip Konieczny oraz Mateusz Szaton wyjaśniają, że

  • wiadomość z początku stycznia o zamknięciu giełd i zakazaniu handlu kryptowalutami w Korei Południowej jest fałszywa i toczy się tam postępowanie przeciwko politykowi, który chciał skorzystać z zachwiania rynku,
  • rynek kryptowalut jest sterowany newsami – spadki które obserwujemy od początku roku nie są niczym nowym,
  • warto mieć na uwagę banksterkę – w dniach ich wypłat obserwuje się zwiększony wolumen i ilość transakcji,
  • bardzo istotny temat – przynajmniej tak zapowiada się rok 2018 – kontraktów futures na BTC; coś co już w poprzednim roku przewidywaliśmy – zaczęła się era grania przeciwko grubym rybom, którzy chcą coś ugrać zarówno na kontraktach jak i na rynku BTC, który ugina się pod ich manipulacjami (co widać było 17. stycznia i 26. stycznia)

Lightning Network raczkuje

Serwis Downbit 22. stycznia poinformował, że został dokonany pierwszy zakup przez Lightning Network. Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest LN odsyłam np. tutaj. Obecnie za pojedynczą trasakcję, bez względu na wielkość, płaci się ~$10 prowizji, a na potwierdzenie trzeba czekać kilka minut. Z pomocą przychodzi LN gdzie prowizje są znikome, a czas potwierdzenia wynosi kilka sekund.

Status sieci LN na mainnecie można zobaczyć na przyjemnej dla oka wizualizacji. W momencie pisania tych słów mamy 350 nodów. Status Lightning Network jest o tyle ważny, że gdy zostanie przetestowany i oficjalnie zostanie ogłoszona jego adaptacja – cenia BTC z dużym prawdopodobieństwem pójdzie w górę.

 

Masz swoje przemyślenia? Może ominąłem coś, co według Ciebie powinno się tutaj znaleźć? A może chcesz podzielić się sugestią w sprawie tego bloga? Daj znać w komentarzach :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top